+30 210 96 39 390
Επικοινωνήστε μαζί μας
Επικοινωνήστε μαζί μας
1η μέρα: Αθήνα – Άμστερνταμ, Περιήγηση
Συνάντηση στο αεροδρόμιο και πτήση με AEGEAN AIRLINES για την πρωτεύουσα της Ολλανδίας, το κοσμοπολίτικο Άμστερνταμ, μια από τις γοητευτικές μητροπόλεις της Ευρώπης. Η πόλη του Άμστερνταμ προσφέρει μια εντελώς διαφορετική αστική καθημερινότητα όπου τα μοναδικά κανάλια και η πολυπολιτισμικότητα των κατοίκων της την καθιστούν ως μια από τις γοητευτικές μητροπόλεις της Ευρώπης. Πρώτες πληροφορίες αναγνώρισης του προορισμού μας καθοδόν για την πανοραμική περιήγηση της πόλεως. Στην διαδρομή μας η υπέροχη και γεμάτη πράσινο ζώνη κατά μήκος του διάσημου ποταμού Άμστελ με έναν από τους πιο όμορφους ανεμόμυλους της περιοχής, το εντυπωσιακό γήπεδο Arena έδρα της τοπικής ομάδας Ajax, ο κεντρικός σταθμός, το λιμάνι της πόλεως κ.ά. Μια πόλη υπαίθριο μουσείο που συνδυάζει αρμονικά την παράδοση και τον μοντερνισμό με καταπράσινα πάρκα, κανάλια που διατρέχουν την πόλη, και εκατοντάδες ποδήλατα να χαρακτηρίζουν το τοπίο της. Μεταφορά και τακτοποίηση στο ξενοδοχείο NHOW RAI 4* (www.nh-hotels.com) ή στο POSTILLION 4* (www.postillionhotels.com) ή στο OZO ARENA 4* (www.ozo-hotels.com) ή παρόμοιο. Διανυκτέρευση.
2η μέρα: Άμστερνταμ, Βόλενταμ, Ανεμόμυλοι Ζάανσε Σχανς, Φάρμα τυριών.
Πρωϊνό και σήμερα θα διασχίζουμε το κλασικό τοπίο της Ολλανδικής εξοχής με κατεύθυνση το χωρίο των Ανεμόμυλων. Στο γραφικό Ζάανσε Σχανς θα εξερευνήσουμε τον παλιό τρόπο ζωής, θαυμάζοντας τους υπέροχους ανεμόμυλους που ορθώνονται εντυπωσιακά κατά μήκος του ποταμού Ζάαν που με τα μοναδικά ξύλινα σπίτια δημιουργούν μια συναρπαστική οπτική εικόνα. Συνεχίζουμε για το ψαροχώρι στο Βόλενταμ. Φθάνοντας ο περίπατός μας στην προκυμαία δίπλα στα πολύχρωμα καταστήματα λαϊκής τέχνης θα μας αποκαλύψει όλα τα σημεία εκείνα, από όπου τα παλαιά χρόνια μεταφόρτωναν τα τοπικά προϊόντα, ψάρια, γάλα και τυρί για τις αγορές του Άμστερνταμ. Η εμπειρία για τη ζωή στην Ολλανδική ύπαιθρο ολοκληρώνεται με την επίσκεψη σε μια τοπική φάρμα τυριών, όπου “η μικρή Ολλανδέζα” ντυμένη με την παραδοσιακή φορεσιά, θα μας παρουσιάσει τον τρόπο παρασκευής των πασίγνωστων τυριών. Επιστροφή στο Άμστερνταμ . Διανυκτέρευση .
3η μέρα: Άμστερνταμ, Προαιρετική εκδρομή σε Χάγη, Ντελφτ, Ρότερνταμ
Ελεύθερη μέρα για βόλτες, επισκέψεις σε διάφορα αξιοθέατα της πόλης και σε μουσεία. Επίσης, μπορείτε να ακολουθήσετε την προαιρετική ολοήμερη εκδρομή μας σε Χάγη, Ντελφτ και Ρότερνταμ.
Περιγραφή προαιρετικής εκδρομής
Πρωινή αναχώρηση για το Ρότερνταμ, το μεγαλύτερο λιμάνι της Ευρώπης, που βρίσκεται στις εκβολές του ποταμού Ρήνου. Πάνω σε τεχνητά νησάκια έχουν “φυτρώσει” φουτουριστικού τύπου ουρανοξύστες, προβλήτες, κρεμαστές γέφυρες σαν αυτές των Erasmus και Willem. Σε κοντινή απόσταση βρίσκεται η ιστορική μεσαιωνική πόλη της Ολλανδίας, το Ντελφτ, η πανέμορφη “Πόλη των Πριγκίπων”, παγκοσμίως γνωστή για τα κεραμικά της. Συνεχίζουμε για την πόλη της Ειρήνης, τη Χάγη. Φινετσάτη, ήρεμη, αρχόντισσα, η διοικητική πρωτεύουσα της χώρας είναι έδρα Διεθνών Οργανισμών για θέματα Ειρήνης και Δικαιοσύνης και μία από τις τέσσερεις έδρες του Ο.Η.Ε. στον κόσμο. Επιστροφή στο Άμστερνταμ. Διανυκτέρευση.
4η μέρα: Άμστερνταμ – Ουτρέχτη – Άμστερνταμ – Αθήνα.
Πρωϊνό αναχώρηση για την Ουτρέχτη. Η μαγευτική πόλη στην καρδιά της Ολλανδίας με ιστορικό παρελθόν που χρονολογείται από τη ρωμαϊκή εποχή θα μας συνεπάρει με την εκλεκτική κουλτούρα της. Στο Ιστορικό κέντρο ο εμβληματικός πύργος Dom κυριαρχεί πάνω από την πανέμορφη πόλη. Τα χαρακτηριστικά αρχοντικά κτίρια, ο Γοτθικός καθεδρικός Ναός και το παλιό κανάλι εν μέσω πληθώρα κόσμου και καταστημάτων συνθέτουν μια μαγική ένωση παράδοσης και σύγχρονης ζωής αντιπροσωπεύοντας τον ορισμό της Ολλανδικής γοητείας. Ακολουθεί η μεταφορά μας στο αεροδρόμιο και η πτήση μας για την Αθήνα
Αναχωρήσεις: 4, 18 Ιουλίου, 1, 8, 15, 22, 29 Αυγούστου ~ 4 μέρες
Τιμή κατ΄ άτομο
|
|
Δίκλινο | 745 |
3ο άτομο έως 12 ετών | 645 |
Μονόκλινο | 995 |
A3 | ΑΘΗΝΑ | ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ | A3 624 08:25 – 11:10 | ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ | ΑΘΗΝΑ | A3 627 16:40 – 20:55 |
Μέλος Συνδέσμου των εν Ελλάδι Τουριστικών και Ταξιδιωτικών Γραφείων
Proud Member of the Hellenic Association of Tourist & Travel Agencies
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies για να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες των cookies αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησής σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η αναγνώρισή σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπό μας και βοηθώντας την ομάδα μας να καταλάβει ποια τμήματα του ιστότοπου μας θεωρείτε πιο ενδιαφέροντα και χρήσιμα.
Το αυστηρώς απαραίτητο cookie θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένο ανά πάσα στιγμή, ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας για ρυθμίσεις cookie.
Εάν απενεργοποιήσετε αυτό το cookie, δεν θα μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας. Αυτό σημαίνει ότι κάθε φορά που επισκέπτεστε αυτόν τον ιστότοπο θα χρειαστεί να ενεργοποιήσετε ή να απενεργοποιήσετε ξανά τα cookies.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Google Analytics για τη συλλογή ανώνυμων πληροφοριών, όπως τον αριθμό επισκεπτών στον ιστότοπο και τις πιο δημοφιλείς σελίδες.
Η διατήρηση αυτού του cookie μας επιτρέπει να βελτιώσουμε τον ιστότοπό μας.
Παρακαλούμε ενεργοποιήστε πρώτα τα απολύτως απαραίτητα cookies ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας!
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί τα ακόλουθα πρόσθετα cookies:
(Αναφέρετε εδώ τα cookie που χρησιμοποιείτε στον ιστότοπο.)
Παρακαλούμε ενεργοποιήστε πρώτα τα απολύτως απαραίτητα cookies ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας!