+30 210 96 39 390
Επικοινωνήστε μαζί μας
Επικοινωνήστε μαζί μας
Ημέρα 1η: Αθήνα – Άμστερνταμ
Συγκέντρωση στο αεροδρόμιο και πτήση για το Άμστερνταμ. Άφιξη στο αεροδρόμιο Schiphol του Άμστερνταμ και μεταφορά στο ξενοδοχείο. Μπορείτε να απολαύσετε προαιρετικά µία κρουαζιέρα στα κανάλια της «Βενετίας του Βορρά».
Ημέρα 2η: Άμστερνταμ – ξενάγηση πόλης
Πρωινό στο ξεν/χειο και στην συνέχεια αναχωρούμε για την περιήγηση της πόλης µε το τραμ και µε τα πόδια (όλο το ιστορικό κέντρο της πόλης είναι αποκλεισμένο για τουριστικά λεωφορεία). Θα ξεκινήσουμε από την
πλατεία των περιβόητων μουσείων Rebrandt & Van Gogh όπου θα επισκεφτούμε τον μεγαλύτερο οίκο διαμαντιών του κόσμου Coster για να παρακολουθήσουμε την διαδικασία κοπής και επεξεργασίας των διαμαντιών. Στην συνέχεια θα συναντήσουμε την πλατεία Leidseplein όπου βρίσκεται το παλιό δημαρχείο της πόλης και τα αμέτρητα καφέ, μπαρ και εστιατόρια. Μέσω των περίφημων πεζόδρομων Leidsestraat & Kalverstraat θα διασχίσουμε γραφικές γέφυρες και κανάλια θαυμάζοντας την πλωτή πολιτεία µε τα σπίτια του 17ου αιώνα, το πολύχρωμο παζάρι των λουλουδιών, την πλατεία Rembrandt και την γέφυρα µε τα στέμματα και το εντυπωσιακό κτήριο της όπερας µε το δημαρχείο πάνω στον ποταμό Άµστελ. Θα καταλήξουμε στην πλατεία Dam µε τα βασιλικά ανάκτορα και τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό αντικρίζοντας την θάλασσα. (συνολική διαδρομή µε τα πόδια περίπου 2 χλμ. και διάρκεια περίπου 4 ώρες).
Ημέρα 3η: Προαιρετική Εκδρομή Ντελφτ – Χάγη – Ρότερνταμ
Σήμερα σας προτείνουμε να επισκεφτείτε τις τρεις εξίσου μεγάλες Ολλανδικές πόλεις, το Ρότερνταμ, τη Χάγη, και την μοναδική Μεσαιωνική ̟όλη του Ντελφτ, τη πρώτη ̟πρωτεύουσα του Ολλανδικού κράτους. Μια ιστορική πόλη που µε το πανέμορφο μεσαιωνικό της κέντρο, τα ιδιαίτερα κανάλια της, και τους μεγαλοπρεπείς βασιλικούς ναούς στην κεντρική πλατεία, σε μεταφέρει σε µια “άλλη εποχή”.
Η Χάγη, Πόλη “Οικοδέσποινα” του Ολλανδικού Κοινοβουλίου, “Διεθνών Οργανισμών όπως το περίφημο “Παλάτι της Ειρήνης” (Διεθνές Δικαστήριο της Χάγης), και τα μοναδικής αξίας κτίρια που στεγάζουν υπουργεία και πρεσβείες συγκροτώντας την πιο κομψή Ολλανδική ̟όλη.
Και το Ρότερνταμ, που φιλοξενεί το μεγαλύτερο εμπορικό λιμάνι της Ευρώπης, που μαζί µε τους σύγχρονους ουρανοξύστες, τα πιο μοντέρνα αρχιτεκτονικής αξίας οικοδομήματα και τις εντυπωσιακές γέφυρες “Willem & Erasmus”, παρουσιάζει µια φουτουριστική αρχιτεκτονική που σε καθηλώνει. Επιστροφή στο ξενοδοχείο, διανυκτέρευση.
Ημέρα 4η: Άμστερνταμµ – Ψαροχώρια
Πρωινό στο ξενοδοχείο και θα ξεκινήσουμε την ημέρα µας διασχίζοντας το κλασικό τοπίο της Ολλανδικής εξοχής µε τα Polders και τα μικρά κανάλια. Στο φημισμένο και πανέμορφο χωριό Zaanse Schans θα θαυμάσουμε τους παραδοσιακούς ανεμόμυλους και θα έχουμε την ευκαιρία να επισκεφθούμε την φάμπρικα των ξυλοπάπουτσων. ∆ε θα ξεχάσουμε να επισκεφτούμε ένα τοπικό, παραδοσιακό τυροκομείο, όπου “η μικρή Ολλανδέζα”, ντυμένη µε παραδοσιακή φορεσιά, θα µας εξηγήσει ̟ως φτιάχνουν τα τυριά και στη συνέχεια θα έχουμε την δυνατότητα να δοκιμάσουμε τις γεύσεις τους. Συνεχίζουμε για το γραφικό λιμανάκι του Volendam (γεύμα προαιρετικά). Μεταφορά στο αεροδρόμιο το απόγευμα και πτήση για Αθήνα.
ΗΜ/ΝΙΕΣ |
∆ΙΑΡΚΕΙΑ |
ΞΕΝΟ∆ΟΧΕΙΟ |
ΤΙΜΗ/ΑΤΟΜΟ ΣΕ ∆ΙΚΛΙΝΟ |
ΦΟΡΟΙ | ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ ΜΟΝΟΚΛΙΝΟΥ | |
24/7 | 5 ημέρες 4 νύχτες |
XO Couture 4* | Κράτηση έως 31/05/24 | 685,00€ |
225,00€ |
+215,00€ |
Κράτηση μετά 31/05/24 | 785,00€ | |||||
8/8 | 4 ημέρες 3 νύχτες |
XO Couture 4* | Κράτηση έως 31/05/24 | 595,00€ |
225,00€ |
+215,00€ |
Κράτηση μετά 31/05/24 | 695,00€ |
Πτήση αναχώρησης KL1954 ATHAMS 1335 1615
Πτήση επιστροφής KL1957 AMSATH 2110 0125
Μέλος Συνδέσμου των εν Ελλάδι Τουριστικών και Ταξιδιωτικών Γραφείων
Proud Member of the Hellenic Association of Tourist & Travel Agencies
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies για να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες των cookies αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησής σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η αναγνώρισή σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπό μας και βοηθώντας την ομάδα μας να καταλάβει ποια τμήματα του ιστότοπου μας θεωρείτε πιο ενδιαφέροντα και χρήσιμα.
Το αυστηρώς απαραίτητο cookie θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένο ανά πάσα στιγμή, ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας για ρυθμίσεις cookie.
Εάν απενεργοποιήσετε αυτό το cookie, δεν θα μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας. Αυτό σημαίνει ότι κάθε φορά που επισκέπτεστε αυτόν τον ιστότοπο θα χρειαστεί να ενεργοποιήσετε ή να απενεργοποιήσετε ξανά τα cookies.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Google Analytics για τη συλλογή ανώνυμων πληροφοριών, όπως τον αριθμό επισκεπτών στον ιστότοπο και τις πιο δημοφιλείς σελίδες.
Η διατήρηση αυτού του cookie μας επιτρέπει να βελτιώσουμε τον ιστότοπό μας.
Παρακαλούμε ενεργοποιήστε πρώτα τα απολύτως απαραίτητα cookies ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας!
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί τα ακόλουθα πρόσθετα cookies:
(Αναφέρετε εδώ τα cookie που χρησιμοποιείτε στον ιστότοπο.)
Παρακαλούμε ενεργοποιήστε πρώτα τα απολύτως απαραίτητα cookies ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας!