+30 210 96 39 390
Επικοινωνήστε μαζί μας
Επικοινωνήστε μαζί μας
1η μέρα : ΑΘΗΝΑ – ΜΟΝΑΧΟ – ΟΜΠΕΡΑΜΜΕΡΓΚΑΟΥ – ΖΕΕΦΕΛΝΤ- ΙΝΣΜΠΡΟΥΚ (225km)
Συγκέντρωση στο αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος 08.35 και ακολουθεί η πτήση μας για Μόναχο στις 10.20 με την SKYEXPRESS. Άφιξη στις 10.15 στο αεροδρόμιο του Μονάχου , επιβίβαση στο πούλμαν και αναχώρηση για το γραφικό Ομπεραμμεργκάου . Πρόκειται για ένα παραμυθένιο χωριό της Βαυαρίας , διάσημο παγκοσμίως για τα ξυλόγλυπτα του , για τα υπέροχα ζωγραφισμένα σπίτια από ντόπιους και την αναπαράσταση των «Παθών» κάθε 10 χρόνια Επόμενος σταθμός μας το διάσημο τουριστικό θέρετρο Ζέεφελντ των 3.350 περίπου κατοίκων. Βρίσκεται 17 χιλιόμετρα βορειοδυτικά του Ίνσμπρουκ , σε ένα οροπέδιο ανάμεσα στα βουνά Wetterstein & Karwendel . Το Ζέεφελντ ήταν δημοφιλές τουριστικό θέρετρο ακόμη και πριν από το 1900, ενώ από το 1930 ως σήμερα αποτελεί πολύ γνωστό χειμερινό αθλητικό κέντρο και ανάμεσα στους πιο δημοφιλείς τουριστικούς προορισμούς στην Αυστρία, κυρίως για σκι το χειμώνα, αλλά και για πεζοπορία το καλοκαίρι. Στη συνέχεια αναχώρηση για το κοσμοπολίτικο Ίνσμπρουκ , το οποίο έχει διατηρήσει τη μεσαιωνική παλιά πόλη με τους στενούς δρόμους και τα ψηλά σπίτια του σε Ύστερη Γοτθική εποχή.Τα περισσότερα από τα δημοφιλή του αξιοθέατα είναι συγκεντρωμένα κοντά στην Παλιά Πόλη, των οποίων τα όμορφα στενά δρομάκια παρέχουν πολλά πράγματα να δεις και να κάνεις. Χρόνος προαιρετικά για φαγητό . Άφιξη νωρίς το βράδυ στο ξενοδοχείο μας στο Ινσμπρουκ. Τακτοποίηση και διανυκτέρευση.
2η μέρα : ΙΝΣΜΠΡΟΥΚ(ξενάγηση) – ΚΟΥΦΣΤΑΪΝ – ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ (190km)
Πρωινό στο ξενοδοχείο και ξεκινάμε την ξενάγηση της πόλης . Η παλιά πόλη του Ίνσμπρουκ είναι γεμάτη με ωραία παραδείγματα αρχαίας αρχιτεκτονικής Tyrolese και νότιες επιρροές, καθώς και πολυτελή αναγεννησιακά, μπαρόκ και ροκοκό κτίρια, με τα στενά σπιτάκια, τις ωραίες πόρτες, τα παράθυρα του Oriel, τα μεσαιωνικά σπίτια και τις τοίχους. Τα αξιοθέατα μιας περιήγησης περιλαμβάνουν το όμορφο μπαρόκ Helblinghaus, σημειώνοντας την υπέροχη επιφάνειά του από γυψομάρμαρο και άλλα διακοσμητικά στοιχεία. Αξίζει να επισκεφθείτε το ύψος των 57 μέτρων Stadtturm, ένα παρατηρητήριο χτισμένο τον 14ο αιώνα μαζί με τα παρακείμενα Παλιά Rathaus προσφέροντας υπέροχη θέα στην παλιά πόλη. Άλλα ενδιαφέροντα αξιοθέατα περιλαμβάνουν το Ottoburg, ένας οικιστικός πύργος που χτίστηκε το 1494, ο Deutschordenshaus (House of the Teutonic Order) που χτίστηκε το 1532 και το Burgriesenhaus (Κάστρο Giant’s House), που χτίστηκε το 1490. Νωρίς το μεσημέρι αναχώρηση για το Κούφσταϊν, ένα κοσμοπολίτικο θέρετρο στην καρδιά των Άλπεων με μοναδική ατμόσφαιρα και υπέροχο φυσικό περιβάλλον. Πρόκειται για ένα παραμυθένιο χωριό, χτισμένο αμφιθεατρικά από τον 16ο και 17ο αιώνα, μια μαγική εικόνα με τα σπίτια χτισμένα σε τυπική τυρολέζικη αρχιτεκτονική και προσόψεις με έντονα χρώματα, σκεπές σε αυστηρό τυρολέζικο στυλ και ξύλινα μπαλκόνια. Περπατήστε στο κέντρο και θαυμάστε τα παλαιά αρχοντικά , τα πανέμορφα σαλέ και απολαύστε τον καφέ ή μια ζεστή σοκολάτα. Άφιξη νωρίς το βράδυ στο ξενοδοχείο μας στο Σάλτσμπουργκ. Τακτοποίηση και διανυκτέρευση
3η μέρα : ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ(ξενάγηση)
Πρωινό στο ξενοδοχείο και αναχώρηση για το κέντρο της πόλης του Σάλτσμπουργκ, γενέτειρα του Μότσαρτ και πόλη μνημείο μιας άλλης ρομαντικής εποχής. Το όνομα Σάλτσμπουργκ σημαίνει “Κάστρο του Αλατιού”, καθώς κατά τη ρωμαϊκή εποχή, η οικονομική του δύναμη στηρίχθηκε στον “λευκό χρυσό”, δηλαδή το ορυκτό αλάτι. Στην πανοραμική περιήγηση στην ωραιότερη μικρή¨ πόλη της Αυστρίας. Θα δούμε το παλάτι Μιραμπέλ με τους υπέροχους κήπους του, τον υπέροχο Καθεδρικό ναό, την μικρή όπερα. Ανάμεσα σε κομψές μπουτίκ και βιτρίνες με πορσελάνινες κούκλες, βρίσκεται το σπίτι όπου γεννήθηκε ένας από τους σημαντικότερους συνθέτες κλασικής μουσικής, ο Βόλφγκανγκ Αμαντέους Μότσαρτ (1756-1791), το οποίο σήμερα αποτελεί το ομώνυμο Μουσείο με ενδιαφέροντα προσωπικά και οικογενειακά αντικείμενα και φυσικά την οδό Γκετράιντε-γκάσσε, με τα καλοδιατηρημένα αρχοντικά και τον Πύργο Γκλόκενσπιλ με τις 35 καμπάνες. Αφού διασχίσουμε το ποτάμι Σάλτσαχ (Salzach) από τη γέφυρα Μάκαρτστεγκ, θα φθάσουμε στην Γκετράιντεγκασσε (Getreidegasse), τον κεντρικό εμπορικό δρόμο της έξοχα διατηρημένης παλιάς πόλης (Altstadt) με τα στενά δρομάκια, τα όμορφα κτίρια, τους ναούς και το εντυπωσιακό κάστρο Χοενσάλτσμπουργκ (Hohensalzburg) στην κορυφή του λόφου. Χρόνος ελεύθερος να απολαύσετε την κάθε γωνιά της πόλης της μελωδίας, το παραμυθένιο Σάλτσμπουργκ . Νωρίς το απόγευμα επιστροφή στο ξενοδοχείο για ξεκούραση
4η μέρα : ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ – ΧΑΛΣΤΑΤ – ΓΚΡΑΤΣ (255km)
Πρωινό στο ξενοδοχείο και αναχώρηση για την περιοχή των Λιμνών , οι οποίες προήλθαν από το λιώσιμο των πάγων των Άλπεων. Θα θαυμάσουμε ένα μοναδικό σκηνικό με τις πανέμορφες λίμνες περιτριγυρισμένες από τα πανύψηλα βουνά των Άλπεων και τα υπέροχα παραδοσιακά χωριουδάκια να συνθέτουν ένα τοπίο που σε κάνει να αναρωτιέσαι αν είναι πραγματικά ή είναι η πινελιά ενός έξοχου ζωγράφου. Ακολούθως θα επισκεφτούμε το πανέμορφο Χάλστατ, χτισμένο στις όχθες της ομώνυμης λίμνης και από τα ωραιότερα χωριά της Αυστρίας. Το Χάλστατ μαζί με τα αξιοθέατα του Νταχστάιν συνθέτουν το πολιτιστικό τοπίο Χάλστατ-Νταχτστάιν του Σαλτσκάμεργκουτ, το οποίο αποτελεί μνημείο παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς της UNESCO. Τo Χάλστατ είναι πολύ δημοφιλής τουριστικός προορισμός λόγω της μοναδικότητας του και είναι επίσης γνωστό ως «το μαργαριτάρι της Αυστρίας», λόγω του εντυπωσιακού τοπίου του! Ο οικισμός είναι χτισμένος στις όχθες της γραφικής λίμνης και περιτριγυρίζεται από τα επιβλητικά βουνά των Άλπεων τα οποία προκαλούν δέος… Παραδοσιακά ξύλινα σπίτια, στενά σοκάκια και φιλόξενοι άνθρωποι συνθέτουν τον οικισμό που χωρίς υπερβολή κάθε γωνιά του αποτελεί ένα καρτ ποστάλ. Στην κεντρική πλατεία του χωριού θα βρείτε πολλά καφέ και εστιατόρια για να γευτείτε μια ζεστή σοκολάτα, τοπικές λιχουδιές ή να πιείτε ένα ποτήρι κόκκινο κρασί. Τελικός προορσιμός μας το Γκρατς . Άφιξη νωρίς το βράδυ στο ξενοδοχείο μας .Τακτοποίηση και διανυκτέρευση.
5η μέρα : ΓΚΡΑΤΣ – ΚΛΑΓΚΕΝΦΟΥΡΤ – ΓΚΡΑΤΣ (280km)
Πρωινό στο ξενοδοχείο και αναχώρηση για ένα από τα στολίδια της Αυστρίας, το πανέμορφο Κλάγκενφουρτ. Θα περπατήσουμε στο ιστορικό του κέντρο με το Δημαρχείο, την πλατεία με το άγαλμα της Θηρεσίας και το εντυπωσιακό σιντριβάνι του Δράκου. Μπορείτε να απολαύσετε τις βόλτες σας στην Άλτερ πλατς και να αγοράσετε αντίκες στην υπαίθρια αγορά με τα θαυμάσια ξυλόγλυπτα με τις παραδοσιακές τεχνικές . Χρόνος ελεύθερος για αγορές . Επιστροφή νωρίς το απόγευμα στο Γκρατς μια πόλη βγαλμένη από τα παραμύθια. Είναι η δεύτερη μεγαλύτερη πόλη της Αυστρίας, μετά τη Βιέννη και το όνομά της στα σλοβένικα σημαίνει μικρό κάστρο. Η πόλη είναι γνωστή για το μεσαιωνικό/ιστορικό κέντρο της και την ιδιαίτερη αρχιτεκτονική της και έχει προστεθεί στον κατάλογο παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς της UNESCO. Ο Καθεδρικός ναός της πόλης αποτελεί ένα σπάνιο γοτθικό μνημείο, ενώ από τα σημαντικότερα αξιοθέατα είναι το παλάτι του Εγγενμπέργκ, το Αρχαιολογικό Μουσείο και το εντυπωσιακό Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης. Επιστροφή το βράδυ στο ξενοδοχείο. Διανυκτέρευση.
6η μέρα : ΓΚΡΑΤΣ – ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑ – ΑΘΗΝΑ (280km)
Πρωινό στο ξενοδοχείο και αναχώρηση για την πρωτεύουσα της Σλοβακίας . Η Μπρατισλάβα , είναι η μοναδική πρωτεύουσα ευρωπαϊκής χώρας που βρίσκεται σχεδόν πάνω στα σύνορα με κάποιο άλλο κράτος. Στα όρια με την Αυστρία, βαθιά παραδοσιακή και την ίδια στιγμή αρκετά κοσμοπολίτισσα, η πρωτεύουσα της Σλοβακίας καταφέρνει να συνδυάσει την ιστορία των Σλοβάκων με την αριστοκρατικότητα της Αυστρίας, την ατμόσφαιρα της Ουγγαρία και τον ρομαντικό της Τσεχίας. Το μεγαλεπήβολο κάστρο της Μπρατισλάβα, γνωστό και με την ονομασία Πρέσμπουργκ, είναι το πιο αναγνωρίσιμο αξιοθέατο στη Σλοβακία . Άφιξη και θα ξεκινήσουμε με μια περιήγηση του Staremestro, της παλιάς πόλης, της οποίας μεγάλο μέρος είναι πεζοδρομημένο, του καθεδρικού του Αγίου Μαρτίνου, του αρχιεπισκοπικού μεγάρου, της εθνικής πινακοθήκης, του θεάτρου και του εθνικού μουσείου. Χρόνος στη διάθεσή σας για να περπατήσετε στην πόλη, να απολαύσετε τον καφέ σας στις όχθες του Δούναβη ή να χαρείτε την γοητεία των τεράστιων εμπορικών κέντρων της, με διεθνούς φήμης μπουτίκ. Τελευταίος μας σταθμός το αεροδρόμιο , όπου ακολουθεί η πτήση της AEGEAN A3875 στις 18.30 . Άφιξη στην Αθήνα στις 21.30
EARLY BOOKING τιμές, για κρατήσεις που θα επιβεβαιωθούν έως 29/6 !!!
Τιμή κατ’ άτομο | Ξενοδοχεία | 2κλινο standard | 1κλινο standard | Παιδί 0-2 | Παιδί 2-12 |
6 ημέρες | 4* Αναλυτικά στα Περιλαμβάνονται |
745€ |
995€ |
60€ |
675€ |
**Οι τιμές των παιδιών, ισχύουν όταν αυτά αποτελούν 3ο ή 4ο άτομο.
AEGEAN Α3 802 Αθήνα – Μόναχο
|
08.35-10.15 |
AEGEAN Α3 875 Μπρατισλάβα – Αθήνα |
18.30-21.30 |
Μέλος Συνδέσμου των εν Ελλάδι Τουριστικών και Ταξιδιωτικών Γραφείων
Proud Member of the Hellenic Association of Tourist & Travel Agencies
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies για να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες των cookies αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησής σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η αναγνώρισή σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπό μας και βοηθώντας την ομάδα μας να καταλάβει ποια τμήματα του ιστότοπου μας θεωρείτε πιο ενδιαφέροντα και χρήσιμα.
Το αυστηρώς απαραίτητο cookie θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένο ανά πάσα στιγμή, ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας για ρυθμίσεις cookie.
Εάν απενεργοποιήσετε αυτό το cookie, δεν θα μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας. Αυτό σημαίνει ότι κάθε φορά που επισκέπτεστε αυτόν τον ιστότοπο θα χρειαστεί να ενεργοποιήσετε ή να απενεργοποιήσετε ξανά τα cookies.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Google Analytics για τη συλλογή ανώνυμων πληροφοριών, όπως τον αριθμό επισκεπτών στον ιστότοπο και τις πιο δημοφιλείς σελίδες.
Η διατήρηση αυτού του cookie μας επιτρέπει να βελτιώσουμε τον ιστότοπό μας.
Παρακαλούμε ενεργοποιήστε πρώτα τα απολύτως απαραίτητα cookies ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας!
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί τα ακόλουθα πρόσθετα cookies:
(Αναφέρετε εδώ τα cookie που χρησιμοποιείτε στον ιστότοπο.)
Παρακαλούμε ενεργοποιήστε πρώτα τα απολύτως απαραίτητα cookies ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας!