+30 210 96 39 390
Επικοινωνήστε μαζί μας
Επικοινωνήστε μαζί μας
1Η ΗΜΕΡΑ: Αναχώρηση νωρίς το πρωί από το κέντρο της Αθήνας για Κεφαλονιά, με ενδιάμεση στάση. Επιβίβαση στο πλοίο και άφιξη στην Κεφαλονιά. Γεύμα προαιρετικά και συνεχίζουμε για την πανέμορφη περιοχή της Λακήθρας, τακτοποίηση στο ξενοδοχείο. Το απόγευμα επίσκεψη γνωριμίας στην πρωτεύουσα του νησιού το πανέμορφο Αργοστόλι. Μπορείτε να επισκεφθείτε το γραφικό Λιθόστρωτο, τα εμπορικά καταστήματα και να δειπνήσετε προαιρετικά στα παραδοσιακά ταβερνάκια. Επιστροφή στο ξενοδοχείο, διανυκτέρευση.
2Η ΗΜΕΡΑ: Αναχώρηση για το κάστρο του Αγίου Γεωργίου, πρώτη πρωτεύουσα του νησιού. Στη συνέχεια, θα επισκεφθούμε το μοναστήρι του Αγίου Γερασίμου, πολιούχου και προστάτη του νησιού – προσκύνημα στο ιερό Λείψανο. Επόμενος σταθμός μας ο τοπικός συνεταιρισμός κρασιού για να δοκιμάσουμε τα ονομαστά κρασιά (Ρομπόλα). Λίγο ργότερα θα βρεθούμε στην όμορφη Σκάλα, παραθαλάσσιο χωριό με μεγάλη τουριστική ανάπτυξη, χρόνος ελεύθερος για κολύμπι και γεύμα προαιρετικά. Επιστροφή στο ξενοδοχείο μας, αργά το απόγευμα επίσκεψη και πάλι στην πρωτεύουσα του νησιού το πανέμορφο Αργοστόλι. Επιστροφή στο ξενοδοχείο, διανυκτέρευση.
3Η ΗΜΕΡΑ: Πρωινή αναχώρηση για το γύρο του νησιού. Θα επισκεφθούμε το καταπληκτικό σπήλαιο της Δρογκαράτης, την όμορφη κωμόπολη της Σάμης και το απαράμιλλης ομορφιάς λιμνοσπήλαιο της Μελισσάνης. Το γραφικό παραλιακό χωριό της Αγίας Ευφημίας είναι ο επόμενος σταθμός μας για μπάνιο και γεύμα (προαιρετικά). Ακολουθεί μια γοητευτική διαδρομή προς το Βόρειο τμήμα του νησιού για να καταλήξουμε στον παραδοσιακό και κοσμοπολίτικο οικισμό του Φισκάρδου. Παίρνοντας το δρόμο του γυρισμού βλέπουμε την ιστορική χερσόνησο της ‘Ασσου με το ενετικό κάστρο και φωτογραφίζουμε την ξακουστή παραλία του Μύρτου με τα γαλαζοπράσινα νερά. Επιστροφή στο ξενοδοχείο. Το βράδυ προαιρετική επίσκεψη στην πρωτεύουσα του νησιού το πανέμορφο Αργοστόλι για βόλτα και δείπνο προαιρετικά. Επιστροφή στο ξενοδοχείο, διανυκτέρευση.
4Η ΗΜΕΡΑ: (ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΙΘΑΚΗ): Ημέρα αφιερωμένη στην πατρίδα του Οδυσσέα, τη γειτονική μας Ιθάκη. Αναχώρηση από το λιμάνι της Σάμης προς τον Πισαετό. Πρώτος σταθμός μας η πρωτεύουσα του νησιού το πανέμορφο Βαθύ. Στη συνέχεια επίσκεψη στο Σταυρό, όπου υπάρχει η παλαιότερη προτομή του Οδυσσέα από το γλύπτη Καστριώτη και η εκκλησία του Σωτήρος. Στη συνέχεια περνώντας από το παραθαλάσσιο χωριό Φρίκες, θα καταλήξουμε στον παραδοσιακό οικισμό Κιόνι. Μπάνιο, γεύμα προαιρετικά. Επιστροφή από το λιμάνι του Πισαετού στην Κεφαλονιά και στο ξενοδοχείο μας.
5Η ΗΜΕΡΑ: Μετά το πρωινό αναχώρηση την περιοχή της Λειβαθούς. Διασχίζουμε τα γραφικά χωριά Κουρκουμελάτα & Καλιγάτα και συνεχίζουμε για το γύρο της Λάσσης. Θα δούμε τις πανέμορφες παραλίες του Πλατύ και Μακρύ Γιαλού και ολοκληρώνοντας την περιήγηση μας στο νότιο τμήμα του νησιού θα επισκεφθούμε το μοναδικό γεωλογικό φαινόμενο Καταβόθρες. Αποχαιρετάμε την Κεφαλονιά και αναχωρούμε για Αθήνα από το λιμάνι του Πόρου μέσω Κυλλήνης, με ενδιάμεση στάση.
ΤΙΜΕΣ – ΠΑΡΟΧΕΣ (ΑΝΑ ΑΤΟΜΟ)
Ξενοδοχείο | Αναχωρήσεις | σε Δίκλινο | Σε μονόκλινο | 3ο άτομο EXTRA BED |
ΑPOLLON PALACE στα Μεταξάτα | 06/07, 20/07, 27/07, 31/08, 07/09 | 390€ | 498€ | 305€ |
3/8, 10/8, 17/8, 24/8 | 410€ | 554€ | 365€ | |
MOUIKIS SUN VILLAGE στη Λακήθρα | 06/07, 20/07, 27/07, 31/08, 07/09 | 490€ | — | 480€ |
Μέλος Συνδέσμου των εν Ελλάδι Τουριστικών και Ταξιδιωτικών Γραφείων
Proud Member of the Hellenic Association of Tourist & Travel Agencies
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies για να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες των cookies αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησής σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η αναγνώρισή σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπό μας και βοηθώντας την ομάδα μας να καταλάβει ποια τμήματα του ιστότοπου μας θεωρείτε πιο ενδιαφέροντα και χρήσιμα.
Το αυστηρώς απαραίτητο cookie θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένο ανά πάσα στιγμή, ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας για ρυθμίσεις cookie.
Εάν απενεργοποιήσετε αυτό το cookie, δεν θα μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας. Αυτό σημαίνει ότι κάθε φορά που επισκέπτεστε αυτόν τον ιστότοπο θα χρειαστεί να ενεργοποιήσετε ή να απενεργοποιήσετε ξανά τα cookies.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Google Analytics για τη συλλογή ανώνυμων πληροφοριών, όπως τον αριθμό επισκεπτών στον ιστότοπο και τις πιο δημοφιλείς σελίδες.
Η διατήρηση αυτού του cookie μας επιτρέπει να βελτιώσουμε τον ιστότοπό μας.
Παρακαλούμε ενεργοποιήστε πρώτα τα απολύτως απαραίτητα cookies ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας!
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί τα ακόλουθα πρόσθετα cookies:
(Αναφέρετε εδώ τα cookie που χρησιμοποιείτε στον ιστότοπο.)
Παρακαλούμε ενεργοποιήστε πρώτα τα απολύτως απαραίτητα cookies ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας!