+30 210 96 39 390
Επικοινωνήστε μαζί μας
Επικοινωνήστε μαζί μας
Ημέρα 1η: Αθήνα – Σαν Χοσέ
Αναχώρηση από την Αθήνα και μέσω ενδιάμεσου σταθμού άφιξη στο Διεθνές Αεροδρόμιο Juan Santamaría, της πρωτεύουσας και μεγαλύτερης πόλης της Κόστα Ρίκα, Σαν Χοσέ.
Μετά τις αναγκαίες διατυπώσεις και την παραλαβή των αποσκευών, μεταφορά στο ξενοδοχείο. Τακτοποίηση στα δωμάτια. Δείπνο και διανυκτέρευση.
Ημέρα 2η: Σαν Χοσέ – Ηφαίστειο Πόας
Μετά το πρωινό μας ξεκινάμε την ημέρα μας με την επίσκεψή μας στο συναρπαστικό Εθνικό Πάρκο του ηφαιστείου Πόας. Το ηφαίστειο υψώνεται στα 2.708 μέτρα, ενώ από το 1989 έχει αυξηθεί η εκπομπή αερίων και όξινης βροχής, γεγονός που έχει καταστρέψει σε ένα βαθμό τη χλωρίδα σε ορισμένους τομείς του Πάρκου και γύρω από τις γεωργικές φυτείες στην περιοχή. Εμείς θα επισκεφτούμε τον κεντρικό κρατήρα του ηφαιστείου και στη συνέχεια επιστρέφουμε στο Σαν Χοσέ για την ξενάγησή μας. Θα διεισδύσουμε στην ιστορία και τον πολιτισμό της πόλης και θα επισκεφτούμε το πολυσύχναστο κέντρο, που σφύζει από ζωντάνια και που φιλοξενεί τα εμβληματικότερα από τα κτήρια και τα μουσεία, πολλά πάρκα και πλατείες. Μεταξύ άλλων θα δούμε το εθνικό μουσείο και τη βιβλιοθήκη, το εντυπωσιακό Ανώτατο Δικαστήριο, το Εθνικό Θέατρο που άνοιξε τις πύλες τους στο κοινό τον Οκτώβριο του 1897 και το Μητροπολιτικό Πάρκο Λα Σαμπάνα. Επιστροφή στο ξενοδοχείο μας για δείπνο και διανυκτέρευση.
Ημέρα 3η: Σαν Χοσέ – Τορτουγέρο
Αναχώρηση νωρίς το πρωί από το Σαν Χοσέ και οδηγώντας μέσα από το εντυπωσιακό Εθνικό Πάρκο Braulio Carrillo, θα σταματήσουμε για ένα νόστιμο τυπικό πρωινό. Η διαδρομή συνεχίζεται μέσω φυτειών μπανάνας που θα έχουμε την ευκαιρία να επισκεφθούμε μέχρι την προβλήτα. Μια δίωρη βόλτα με βάρκα μέσα από τα κανάλια θα μας μεταφέρει στο Lodge, ακριβώς την ώρα για το μεσημεριανό γεύμα. Πριν από το δείπνο, ελεύθερος χρόνος για να απολαύσουμε την πισίνα ή απλά να χαλαρώσουμε σε μια αιώρα. Δείπνο στο lodge.
Ημέρα 4η: Εθνικό Πάρκο Τορτουγέρο
Μετά το πρωινό, θα ακολουθήσει περιπατητική ξενάγηση μέσα στα μονοπάτια στην περιοχή του ξενοδοχείου. Ελεύθερος χρόνος πριν από το μεσημεριανό. Το απόγευμα θα επισκεφθούμε το Εθνικό Πάρκο Τορτουγέρο, εξερευνώντας τα κανάλια σε μικρές, ανοιχτές βάρκες για να έχουμε καλύτερη ορατότητα. Το Τορτουγέρο είναι ένα δίκτυο πλωτών λιμνών, ποταμών και καναλιών (φυσικών και τεχνιτών) που χρησιμοποιούνται για μεταφορά και είναι ένα εξαιρετικό μέρος για την παρατήρηση της τοπικής άγριας ζωής, όπως πουλιά, πίθηκοι, αμερικανικοί κροκόδειλοι και καϊμάν. Τα κανάλια παρέχουν επίσης καταφύγιο σε απειλούμενα ζώα, όπως το Oriental Indian Manatee, τους κροκόδειλους, μια μεγάλη ποικιλία καρκινοειδών και περίπου 30 είδη ψαριών γλυκού νερού, συμπεριλαμβανομένου του Gaspar, που θεωρείται ως ζωντανό απολίθωμα. Ελεύθερος χρόνος πριν από το δείπνο.
Ημέρα 5η: Τορτουγέρο – Αρενάλ
Μετά το πρωινό, επιστροφή στην προβλήτα με βάρκα και το ταξίδι θα συνεχιστεί με το πούλμαν μας για τον επόμενο προορισμό μας το Αρενάλ, γνωστό για το ομώνυμο, φημισμένο και ίσως το πιο αναγνωρίσιμο ηφαίστειο της χώρας. Άφιξη και τακτοποίηση στο ξενοδοχείο μας.
Ημέρα 6η: Αρενάλ – Μανουέλ Αντόνιο
Μετά το πρωινό αναχωρούμε για την επίσκεψή μας στις κρεμαστές γέφυρες Αρενάλ. Τα μονοπάτια και οι γέφυρες του πάρκου βρίσκονται στη διαδρομή που ακολουθούν τα πουλιά που μεταναστεύουν μεταξύ Βόρειας και Νότιας Αμερικής και φέρνουν τον επισκέπτη όσο πιο κοντά μπορεί να φανταστεί κανείς για να παρατηρήσει τα πουλιά, τα λουλούδια και την πλούσια βλάστηση του πρωτογενούς τροπικού δάσους. H περιοχή έχει εντυπωσιακή θέα στο ηφαίστειο Αρενάλ και στη λίμνη που τροφοδοτεί το μεγαλύτερο υδροηλεκτρικό εργοστάσιο στην Κόστα Ρίκα. Αυτός ο περίπατος είναι μια διασκεδαστική και εκπαιδευτική επιλογή για να μάθουμε περισσότερα για το δάσος και το τοπικό περιβάλλον και να απολαύσουμε τη στενή επαφή με τη φύση. Επόμενη στάση μας στον ποταμό Ταρκόλες. Καθώς οι βάρκες μας πλησιάζουν τις όχθες του ποταμού θα έχουμε τη δυνατότητα να παρατηρήσουμε έναν από τους μεγαλύτερους πληθυσμούς αμερικανικού κροκόδειλου, το μήκος του οποίου μπορεί να φτάσει τα 5 μέτρα, στο φυσικό του περιβάλλον.
Στη συνέχεια θα αναχωρήσουμε με κατεύθυνση τον Κεντρικό Ειρηνικό για να απολαύσουμε μία από τις ωραιότερες παραλίες της χώρας. Άφιξη και τακτοποίηση στο ξενοδοχείο μας για δείπνο και διανυκτέρευση.
Ημέρα 7η: Επίσκεψη στο Εθνικό πάρκο Μανουέλ Αντόνιο
Μετά το πρωινό αναχώρηση για το πάρκο Μανουέλ Αντόνιο με έκταση 683 εκτάρια, που έχει τα πιο ποικίλα και όμορφα τοπία της περιοχής. Περιτριγυρισμένο από ένα καταπράσινο τροπικό υγρό δάσος που στα μονοπάτια του μπορούμε να δούμε πιθήκους καπουτσίνους, κοράκια, ρακούν, ιγουάνα και πολλά είδη πουλιών, καθώς και τον πίθηκο σκίουρο (Saimiri oerstedii citrinellus), ενδημικό στο Μανουέλ Αντόνιο. Κατοικεί μόνο σε αυτό το μέρος του κόσμου, και ανήκει στα απειλούμενα με εξαφάνιση είδη. Σύμφωνα με την πιο πρόσφατη απογραφή έχουν μείνει μόνο 1.500 πίθηκοι. Το πάρκο προστατεύει επίσης 12 νησιά που αντιπροσωπεύουν εξαιρετικό καταφύγιο για πολλά είδη θαλάσσιων πτηνών. Διαθέτει εξαιρετικές παραλίες: Espadilla Sur, Manuel Antonio και Puerto Escondido και επίσης λιμνοθάλασσα και μαγκρόβια φυτά σε έκταση 14 εκταρίων. Το σημείο του καθεδρικού ναού που συνδέει τις παραλίες Manuel Antonio και Espadilla Sur είναι ένας τόπος μεγάλης φυσικής ομορφιάς. Επιστροφή στο ξενοδοχείο και χρόνος ελεύθερος.
Ημέρα 8η: Μανουέλ Αντόνιο – Αεροδρόμιο Σαν Χοσέ
Μετά το πρωινό μεταφορά στο Διεθνές Αεροδρόμιο Juan Santamaría εγκαίρως για την πτήση της επιστροφής στην Αθήνα, μέσω ενδιάμεσου σταθμού.
Ημέρα 9η: Σαν Χοσέ – Αθήνα
Άφιξη στην Αθήνα και τέλος ταξιδιού.
Ταξίδι | Διατροφή | Αναχ/ση | Διαμ/νή | 2κλινο | 1κλινο | Φόροι Είσοδοι |
ΜΑΓΕΥΤΙΚΗ ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΤΛΑΝΤΙΚΟ ΣΤΟΝ ΕΙΡΗΝΙΚΟ
9 ημέρες | Ημιδιατροφή + 2 γεύματα | 16/9 & 18/11 | Ξεν/χεία 4* | 2.190 | + 550 | 890 |
ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΑ
ΗΜ/ΝΙΑ | ΔΙΑΔΡΟΜΗ | ΩΡΑ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗΣ | ΩΡΑ ΑΦΙΞΗΣ |
1η μέρα | Αθήνα – Μόντρεαλ | 11.45 | 14.45 |
1η μέρα | Μόντρεαλ – Σαν Χοσέ | 16.30 | 20.20 |
9η μέρα | Σαν Χοσέ – Τορόντο | 08.25 | 15.55 |
9η μέρα | Τορόντο – Αθήνα | 18.30 | 11.00* |
Μέλος Συνδέσμου των εν Ελλάδι Τουριστικών και Ταξιδιωτικών Γραφείων
Proud Member of the Hellenic Association of Tourist & Travel Agencies
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies για να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες των cookies αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησής σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η αναγνώρισή σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπό μας και βοηθώντας την ομάδα μας να καταλάβει ποια τμήματα του ιστότοπου μας θεωρείτε πιο ενδιαφέροντα και χρήσιμα.
Το αυστηρώς απαραίτητο cookie θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένο ανά πάσα στιγμή, ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας για ρυθμίσεις cookie.
Εάν απενεργοποιήσετε αυτό το cookie, δεν θα μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας. Αυτό σημαίνει ότι κάθε φορά που επισκέπτεστε αυτόν τον ιστότοπο θα χρειαστεί να ενεργοποιήσετε ή να απενεργοποιήσετε ξανά τα cookies.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Google Analytics για τη συλλογή ανώνυμων πληροφοριών, όπως τον αριθμό επισκεπτών στον ιστότοπο και τις πιο δημοφιλείς σελίδες.
Η διατήρηση αυτού του cookie μας επιτρέπει να βελτιώσουμε τον ιστότοπό μας.
Παρακαλούμε ενεργοποιήστε πρώτα τα απολύτως απαραίτητα cookies ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας!
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί τα ακόλουθα πρόσθετα cookies:
(Αναφέρετε εδώ τα cookie που χρησιμοποιείτε στον ιστότοπο.)
Παρακαλούμε ενεργοποιήστε πρώτα τα απολύτως απαραίτητα cookies ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας!