+30 210 96 39 390
Επικοινωνήστε μαζί μας
Επικοινωνήστε μαζί μας
1η ημέρα : ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΓΙΑ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
Συγκέντρωση και αναχώρηση για το λιμάνι επιβίβασης, την Ηγουμενίτσα. Επιβίβαση στο πλοίο, τακτοποίηση στις καμπίνες και απόπλους για το λιμάνι του Μπάρι. Διανυκτέρευση εν πλω.
2η ημέρα : ΜΠΑΡΙ – ΠΟΜΠΗΙΑ – ΡΩΜΗ
Άφιξη και πρώτος μας σταθμός η νεκρόπολη της Πομπηίας. Στην ιστορική πόλη, που καταστράφηκε το 79μΧ από τις στάχτες του Βεζούβιου, θα θαυμάσουμε τον αρχαίο ναό του Απόλλωνα και της Αρτέμιδος, την Πύλη του Νέρωνα, την αρχαία αγορά, το περιμετρικό τείχος, τους λιθόστρωτους δρόμους, τις κατοικίες των αρχόντων με τις τοιχογραφίες και το Ιπποδάμειο πολεοδομικό σύστημα. Κατόπιν αναχωρούμε για την «αιώνια πόλη». Άφιξη και τακτοποίηση στο ξενοδοχείο μας.
3η ημέρα : ΡΩΜΗ
Μετά το πρωινό, θα γνωρίσουμε την πόλη σύμβολο, που δεν έχει πάψει ποτέ να γοητεύει. Θα δούμε τη Φοντάνα ντι Τρέβι, τη Βίλλια Μποργκέζε, το Αυρηλιανό τείχος, την πιάτσα Μπαρμπερίνι, τη στήλη του Τραϊανού, το περίφημο Κολοσσαίο, το μεγαλύτερο σωζόμενο αρχαίο Ρωμαϊκό κτίσμα του κόσμου, το λόφο του Καπιτωλίου, την αρχαία αγορά, την αψίδα του Μεγάλου Κωνσταντίνου, την πιάτσα Βενέτσια, όπου δεσπόζει το μνημείο του Βίκτορα Εμμανουήλ, το λόφο Παλατινό, τον Τίβερη ποταμό με το νησί Τιβερίνα, καθώς και το ναό του Αγίου Πέτρου στο Βατικανό όπου θα θαυμάσουμε και την αποκαθήλωση (Pieta) του Μιχαήλ Αγγέλου, το κάστρο του Αγίου Αγγέλου. Για την συνέχεια σας προτείνουμε να απολαύσετε τον καφέ σας σε κάποια από τις περίφημες πλατείες όπως η Πιάτσα Ναβόνα, η Πιάτσα Ντι Σπάνια και η Πιάτσα ντελ Πόπολο.
4η ημέρα : ΡΩΜΗ – ΣΙΕΝΑ – ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ (310 χλμ)
Πρωινό και αναχώρηση με πρώτη στάση στη μεσαιωνική Σιένα για μία σύντομη περιήγηση. Εξερευνώντας τα δρομάκια και τις γειτονιές θα σταθούμε στην Πιάτσα ντελ Κάμπο,μία από τις εντυπωσιακότερες μεσαιωνικές πλατείεςτης Ευρώπης, σε σχήμα όστρακου με το δάπεδο χωρισμένο σε εννέα τμήματα, που συμβολίζουν τους «Εννέα» κυβερνήτες της πόλης στο αποκορύφωμα της μεσαιωνικής της δόξας. Θα δούμε μερικά από τα αρχιτεκτονικά σύμβολα όπως το Palazzo Publico και ο τεράστιος πύργος Torre del Mangia. Εδώ φιλοξενείται το γεγονός για το οποίο η Σιένα είναι πασίγνωστη σε όλη την Ιταλία, το Palio, την παραδοσιακή ιππδρομία που διεξάγεται δυο φορές τον χρόνοκαι θα ανηφορίσουμε μέχρι την πλατεία του Ντουόμο όπου θα θαυμάσουμε τον επιβλητικό γοτθικό Καθεδρικό Ναό.
Αναχώρηση για την πολιτιστική πρωτεύουσα της Ιταλίας, την μαγευτική και γεμάτη θ ησαυρούς Φλωρεντία. Θα βρεθούμε στην Πιάτσα ντε λα Σινιορία, στην εκκλησία Σάντα Κρότσε με τους τάφους του Δάντη και του Γαλιλαίου, στην διάσημη γέφυρα Πόντε Βέκκιο και την πλατεία του Καθεδρικού Ναού με το καμπαναριό, την Παναγία των Λουλουδιών και το Βαπτιστήριο του Αγίου Ιωάννη. Στη συνέχεια θα έχουμε ελευθερο χρόνο για να απολαυσουμε την ΄πόλη-ανοιχτό μουσείο’ με τον τεράστιο πλούτο ιστορίας, πολιτισμού και τεχνών που ξεχειλίζει από Αναγέννηση και κομψότητα.
Στη συνέχεια μεταφορά και τακτοποίηση στο ξενοδοχείο μας.
5η ημέρα : ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ – ΜΙΛΑΝΟ
Πρωινό και αναχώρηση για το Μίλανο. Άφιξη και ξεκινάμε την περιήγησή μας , ξεκινώντας με τον Καθεδρικό ναό του Μιλάνου(Duomo di Milano) όπου είναι αφιερωμένος στο Γενέσιο της Θεοτόκου και αποτελεί έδρα του αρχιεπισκόπου Μιλάνου. Συνεχίζουμε με τη στοά Galleria Vittorio Emanuele όπου θα έχουμε την ευκαιρία να δούμε τα εμπορικά καταστήματα μεγάλων οίκων μόδας όπου και στεγάζονται . Στη συνέχεια θα δούμε το κάστρο των Σφόρτσα (Castello Sfortsesko) το οποίο θεωρείτο ως ένα από τα μεγαλύτερα φρούρια της Ευρώπης στη διάρκεια του 16 ου και 17 ου αιώνα. Τέλος θα δούμε και τη περίφημη σκάλα του Μιλάνου γνωστή και ως “ο ναός της όπερας” αφού είναι ένα από τα πιο διάσημα οπερατικά θέατρα στον κόσμο. Τακτοποίηση στο Ξενοδοχείο –Διανυκτέρευση
6η ημέρα : ΜΙΛΑΝΟ – ΒΕΡΟΝΑ – ΛΙΜΝΗ ΓΚΑΡΝΤΑ – ΒΕΝΕΤΙΑ
Πρωινό και αναχωρούμε για την πόλη «των αιώνιων ερωτευμένων», την πανέμορφη και γραφική Βερόνα, όπου θα θαυμάσουμε τη Ρωμαϊκή Αρένα, τις όμορφες πλατείες Ντέλε Έρμπε και Ντέι Σινιόρι, που περιβάλλονται από άριστα διατηρημένα μεσαιωνικά κτίρια και βέβαια το αρχοντικό των Καπουλέτων με το θρυλικό μπαλκόνι της Ιουλιέτας. Στη συνέχεια θα επισκεφτούμε το πιο όμορφο χωρίο της λίμνης Γκάρντα, το Σιρμιόνε, όπου θα έχουμε χρόνο να περπατήσουμε στα γραφικά στενά της παλιάς πόλης Άφιξη και τακτοποίηση στο ξενοδοχείο μας στην περιοχή Μέστρε, διανυκτέρευση
7η ημέρα : ΒΕΝΕΤΙΑ
Στην ¨πόλη των Δόγηδων¨ που είναι χτισμένη πάνω σε 119 νησιά, τα οποία περιτριγυρίζονται από γραφικά κανάλια και ενώνονται με μικρές γέφυρες, θα έχουμε την ευκαιρία να θαυμάσουμε την πλατεία του Αγ. Μάρκου με την ομώνυμη εκκλησία, το μεγαλοπρεπές καμπαναριό, τον πύργο των Μαυριτανών, το παλάτι των Δόγηδων, την γέφυρα των Στεναγμών. Επίσης θα επισκεφθούμε ένα από τα εναπομείναντα εργαστήρια κατασκευής του διάσημου γυαλιού Μουράνο. Ελεύθερος χρόνος. Επιστροφή στο ξενοδοχείο μας στην περιοχή Μέστρε και διανυκτέρευση
8η ημέρα : ΒΕΝΕΤΙΑ – ΑΝΚΟΝΑ – ΑΠΟΠΛΟΥΣ ΓΙΑ ΠΑΤΡΑ
Πρωινό και αναχώρηση για το λιμάνι της Ανκόνα. Τακτοποίηση στις καμπίνες μας και απόπλους για την Ελλάδα. Διανυκτέρευση εν πλω
9η ημέρα: ΠΑΤΡΑ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΑΣ
Άφιξη και άμεση αναχώρηση για την πόλη μας με ενδιάμεσες στάσεις.
ΜΕΓΑΛΟΣ ΓΥΡΟΣ ΙΤΑΛΙΑΣ ΤΙΜΗ ΚΑΤ’ ΑΤΟΜΟ: | 9 ΗΜΕΡΕΣ |
ΔΙΚΛΙΝΟ/ΤΡΙΚΛΙΝΟ | 990€ |
ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ ΜΟΝΟΚΛΙΝΟΥ | 270€ |
ΠΑΙΔΙΚΟ 2-12 ΕΤΩΝ | 700€ |
CHECKPOINTS & ΔΗΜΟΤΙΚΟΙ ΦΟΡΟΙ | 60€ |
Σημειώσεις:
ΑΒ2 (ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΔΙΚΛΙΝΗ ΚΑΜΠΙΝΑ) | 100€ |
Α2 (ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΔΙΚΛΙΝΗ ΚΑΜΠΙΝΑ) | 120€ |
ΑΒ3 (ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΤΡΙΚΛΙΝΗ ΚΑΜΠΙΝΑ) | 70€ |
Α3 (ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΤΡΙΚΛΙΝΗ ΚΑΜΠΙΝΑ) | 80€ |
Α4 (ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΤΕΤΡΑΚΛΙΝΗ ΚΑΜΠΙΝΑ) | 35€ |
ΕΚΠΤΩΣΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ ΘΕΣΗ | -40€ |
Μέλος Συνδέσμου των εν Ελλάδι Τουριστικών και Ταξιδιωτικών Γραφείων
Proud Member of the Hellenic Association of Tourist & Travel Agencies
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies για να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες των cookies αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησής σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η αναγνώρισή σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπό μας και βοηθώντας την ομάδα μας να καταλάβει ποια τμήματα του ιστότοπου μας θεωρείτε πιο ενδιαφέροντα και χρήσιμα.
Το αυστηρώς απαραίτητο cookie θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένο ανά πάσα στιγμή, ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας για ρυθμίσεις cookie.
Εάν απενεργοποιήσετε αυτό το cookie, δεν θα μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας. Αυτό σημαίνει ότι κάθε φορά που επισκέπτεστε αυτόν τον ιστότοπο θα χρειαστεί να ενεργοποιήσετε ή να απενεργοποιήσετε ξανά τα cookies.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Google Analytics για τη συλλογή ανώνυμων πληροφοριών, όπως τον αριθμό επισκεπτών στον ιστότοπο και τις πιο δημοφιλείς σελίδες.
Η διατήρηση αυτού του cookie μας επιτρέπει να βελτιώσουμε τον ιστότοπό μας.
Παρακαλούμε ενεργοποιήστε πρώτα τα απολύτως απαραίτητα cookies ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας!
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί τα ακόλουθα πρόσθετα cookies:
(Αναφέρετε εδώ τα cookie που χρησιμοποιείτε στον ιστότοπο.)
Παρακαλούμε ενεργοποιήστε πρώτα τα απολύτως απαραίτητα cookies ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας!