+30 210 96 39 390
Επικοινωνήστε μαζί μας
Επικοινωνήστε μαζί μας
1Η ΜΕΡΑ: Αναχώρηση από Αθήνα 05:30, για το λιμάνι του Πειραιά, τακτοποίηση στο πλοίο και απόπλους 06:45 για Αστυπάλαια, άφιξη το απόγευμα, μεταφορά και τακτοποίηση στο ξενοδοχείο μας και χρόνος ελεύθερος για περιπάτους στον ΠΕΡΑ ΓΙΑΛΟ, σε ένα τοπίο ήρεμο και μαγικό με το λευκό και το γαλάζιο να κυριαρχούν, γύρω από το κάστρο και την κεντρική πλατεία, ενώ οι οκτώ παραδοσιακοί ανεμόμυλοι, τονίζουν την ‘’ταυτότητα’’ του τοπίου, διαν/ση.
2Η ΜΕΡΑ: Πρωινό και γνωριμία με το δυτικό τμήμα του νησιού, η διαδρομή μας πανοραμική από το δρόμο των ανεμόμυλων μας οδηγεί στον ‘Αγιο Κωνσταντίνο και τον παραθαλάσσιο οικισμό ΛΙΒΑΔΙ, με το πράσινο να κυριαρχεί και να ξεχωρίζει. Παραμονή για κολύμπι και γεύμα προαιρετικά, επιστροφή στο ξενοδοχείο μας στη ΧΩΡΑ. Το απόγευμα ολοκληρώστε τη γνωριμία με τη Χώρα με επίσκεψη στο Ενετικό κάστρο του 13ου αιώνα με τη μοναδική θέα σε ολόκληρο το νησί, διαν/ση.
3Η ΜΕΡΑ: Μετά το πρωινό θα γνωρίσουμε την ανατολική πλευρά του νησιού. Πρώτος σταθμός το ΡΩΜΑΙΚΟ ΛΟΥΤΡΟ ΤΟΥ ΤΑΛΛΑΡΑ, ένα συγκρότημα με εξαιρετικά σε χρώματα και τεχνική, ψηφιδωτά, όπου αναπαρίσταται ο ζωδιακός κύκλος και η προσωποποίηση του Χρόνου, των Εποχών και των Μηνών στην κύρια αίθουσα. Αμέσως μετά διασχίζοντας το φυσικό Ισθμό της Αστυπάλαιας φθάνουμε στην Μαλτεζάνα, που πήρε το όνομά της από του Μαλτέζους πειρατές που χρησιμοποιούσαν τον όρμο της ως ασφαλές κρησφύγετο. Σήμερα ονομάζεται και Ανάληψη και αποτελεί το δεύτερο μεγαλύτερο οικισμό του νησιού. Είναι επίσης γνωστή για το γραφικό λιμανάκι με τα ψαροκάικα και τα απλωμένα δίκτυα όπου καθημερινά προμηθεύουν το νησί με φρέσκα ψάρια. Επιστροφή στη Χώρα, χρόνος ελεύθερος, διαν/ση.
4Η ΜΕΡΑ: Πρωινό και χρόνος ελεύθερος, για περιπάτους, κολύμπι, μέχρι το απόγευμα που ξεκινά το ταξίδι της επιστροφής . Εναλλακτικά προτείνουμε ΜΙΝΙ κρουαζιέρα με τουριστικό πλοιάριο, στις όμορφες νησίδες (ΚΟΥΝΟΥΠΕΣ, ΚΟΥΤΣΟΜΗΤΗΣ, ΑΓΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ) που απλώνονται γύρω από την Αστυπάλαια. Επιβίβαση στο πλοίο τα απόγευμα και απόπλους ( 18:00) για Πειραιά, διαν/ση εν πλώ.
5Η ΜΕΡΑ: ‘Αφιξη στο λιμάνι του Πειραιά στις 05:00 και μεταφορά στα σημεία εκκίνησης του ταξιδιού.
ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΠΛΟΙΩΝ:
Ημέρες | Ταξίδι | Ώρες |
1η ημέρα | Πειραιάς – Αστυπάλαια | 06: 45 – 16:25 |
5η ημέρα | Αστυπάλαια – Πειραιάς | 18:00 – 05:00 |
ΤΙΜΕΣ – ΠΑΡΟΧΕΣ (ΑΝΑ ΑΤΟΜΟ)
σε Δίκλινο | 3ο άτομο εώς 12 ετών |
325€ | 225€ |
Μέλος Συνδέσμου των εν Ελλάδι Τουριστικών και Ταξιδιωτικών Γραφείων
Proud Member of the Hellenic Association of Tourist & Travel Agencies
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies για να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες των cookies αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησής σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η αναγνώρισή σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπό μας και βοηθώντας την ομάδα μας να καταλάβει ποια τμήματα του ιστότοπου μας θεωρείτε πιο ενδιαφέροντα και χρήσιμα.
Το αυστηρώς απαραίτητο cookie θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένο ανά πάσα στιγμή, ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας για ρυθμίσεις cookie.
Εάν απενεργοποιήσετε αυτό το cookie, δεν θα μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας. Αυτό σημαίνει ότι κάθε φορά που επισκέπτεστε αυτόν τον ιστότοπο θα χρειαστεί να ενεργοποιήσετε ή να απενεργοποιήσετε ξανά τα cookies.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Google Analytics για τη συλλογή ανώνυμων πληροφοριών, όπως τον αριθμό επισκεπτών στον ιστότοπο και τις πιο δημοφιλείς σελίδες.
Η διατήρηση αυτού του cookie μας επιτρέπει να βελτιώσουμε τον ιστότοπό μας.
Παρακαλούμε ενεργοποιήστε πρώτα τα απολύτως απαραίτητα cookies ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας!
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί τα ακόλουθα πρόσθετα cookies:
(Αναφέρετε εδώ τα cookie που χρησιμοποιείτε στον ιστότοπο.)
Παρακαλούμε ενεργοποιήστε πρώτα τα απολύτως απαραίτητα cookies ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας!