+30 210 96 39 390
Επικοινωνήστε μαζί μας
Επικοινωνήστε μαζί μας
1η ημέρα: Αθήνα – Βερολίνο – Ξενάγηση Πόλης
Συγκέντρωση την προγραμματισμένη ώρα στο Ε. Βενιζέλος για την απ’ ευθείας πτήση της Soot Airlines για το Βερολίνο. Άφιξη και στη συνέχεια μεταφορά στο κέντρο για να ξεναγηθούμε στην κοσμοπολίτικη πόλη, που είναι η μεγαλύτερη σε έκταση και πληθυσμό πόλη της Γερμανίας. Το άλλοτε σύμβολο του Ψυχρού Πολέμου, είναι σήμερα η πρωτεύουσα της χώρας, αλλά και των νέων ευρωπαϊκών τάσεων. Έτσι λοιπόν θα έχουμε τη δυνατότητα να δούμε το ιστορικό σημείο ελέγχου Τσάρλι που ήταν πέρασμα για τις δύο πλευρές της πόλης μέχρι το 1989, την περίφημη λεωφόρο Ούντερ ντεν Λίντεν, το Δημαρχείο, την εκκλησία του Αγίου Νικολάου, τον Καθεδρικό Ναό, τον πύργο της τηλεόρασης και το παγκόσμιο ρολόι στη μέση της Αλεξάντερ πλάτζ, το ανακαινισμένο Ράιχσταγκ, με τον εντυπωσιακό γυάλινο θόλο, τη Λεωφόρο των ηγεμόνων και τη διάσημη πλατεία Κουρφούρστερνταμ (Ku’Dam). Θα σταθούμε μπροστά από την επιβλητική πύλη του Βρανδεμβούργου, έμβλημα της πόλης και σύμβολο του ψυχρού πολέμου. Ακριβώς δίπλα θα δούμε το μνημείο του ολοκαυτώματος αφιερωμένο στα θύματα του και την μοντέρνα πλατεία Πότσνταμ με τη σκεπή που συμβολίζει το ηφαίστειο της Φουτσιγιάμα. Μετά το τέλος της ξενάγησης, μεταφορά και τακτοποίηση στο κεντρικότατο ξενοδοχείο μας. Υπόλοιπο της ημέρας στη διάθεσή σας. Σας προτείνουμε να κάνετε τη βόλτα σας στους πολυσύχναστους δρόμους της πόλης και να δοκιμάσετε τις τοπικές γεύσεις στις διάφορες πλατείες.
2η ημέρα: 2η Ξενάγηση & Πανόραμα Περγάμου Αsisi
Πρωινό και θα ξεκινήσουμε με τα πόδια για να επισκεφτούμε το μουσείο της Περγάμου στο νησί των μουσείων. Θα θαυμάσουμε την Πύλη της Ιστάρ, Ασσυριακά, Σουμεριακά και Βαβυλωνιακά εκθέματα, όπως η στήλη των Εσαρχαδδών. Ο επιβλητικός Βωμός της Περγάμου (180-160 π.Χ.), ο οποίος ανακαλύφθηκε από Γερμανούς αρχαιολόγους σε εκσκαφές στη Μικρά Ασία γύρω στα 1880 και μεταφέρθηκε στο Βερολίνο για να ξαναχτιστεί στην αρχική του μορφή εντός του ομωνύμου Μουσείου, είναι κλειστός για ανακαίνιση, γι’ αυτό θα μεταφερθούμε ακριβώς δίπλα, όπου εκτίθεται η καταπληκτική δουλειά του Ιρανού Αρχιτέκτονα Yadegar Asisi, με θέμα την Αρχαία Πέργαμο. Το οπτικοακουστικό show που θα δούμε θα μας μαγέψει σίγουρα μιας και είναι κάτι το μοναδικό. Αφήστε όλες τις αισθήσεις σας να λειτουργήσουν, για να μπορέσετε να μεταφερθείτε νοερά στην εποχή αυτή. Υπόλοιπο της ημέρας ελεύθερο για να γνωρίσετε καλύτερα την πόλη περπατώντας στους πολυσύχναστους δρόμους. Μπορείτε να επισκεφτείτε τον διάσημο ζωολογικό κήπο, το Εθνικό αρχαιολογικό μουσείο, το μουσείο «τοπογραφία του τρόμου» που περιγράφει τα εγκλήματα του ναζισμού, να κάνετε βόλτα στα καταστήματα της Κουρφούρστερνταμ, να επισκεφτείτε το East side gallery που σώζεται το μεγαλύτερο μέρος του τείχους, να απολαύσετε καφέ και τοπική κουζίνα στη ζωντανή περιοχή του Μίττε.
3η ημέρα: Βερολίνο – Πότσδαμ – Σαν Σουσί
Πρωινό και στη συνέχεια θα μεταφερθούμε στο Πότσδαμ, την πόλη που βρίσκεται 26χλμ. νοτιοδυτικά του Βερολίνου. Το διασχίζει ο ποταμός Χάβελ, και η πόλη χαρακτηρίζεται από μια σειρά διασυνδεδεμένων λιμνών μεταξύ των οποίων η Griebnitzsee, η Templiner See και άλλες. Θα δούμε τη Λίμνη Βανζέε με τις πολυτελείς
Βίλες και την ιστορική γέφυρα ανταλλαγής αιχμαλώτων κατασκόπων και θα επισκεφτούμε το ιστορικό σπίτι, όπου έγινε η Διάσκεψη του Βανζέε υπό τον Χάιντρικ το 1942, για την γενοκτονία των Εβραίων. Κατόπιν θα έχουμε την ευκαιρία να περιηγηθούμε στα στενά δρομάκια με τα Ολλανδικής αρχιτεκτονικής σπίτια του Πότσδαμ. Το ενδιαφέρον μας βέβαια θα επικεντρωθεί, όπως είναι φυσικό, στο ανάκτορο Σαν Σουσί, με τους υπέροχους κήπους, όπου βρίσκεται και η περίφημη Γεωπονική Σχολή και τέλος θα επισκεφθούμε το παλάτι Cicilienhof ,όπου έγινε η σύσκεψη των συμμάχων το 1945. Επιστροφή στο Βερολίνο. Υπόλοιπο της ημέρας ελεύθερο για τις τελευταίες αγορές!
4η ημέρα: Βερολίνο – Προαιρετική ολοήμερη εκδρομή στη Δρέσδη
Πρωινή αναχώρηση για την ημερήσια εκδρομή μας στη Δρέσδη. Θα επισκεφθούμε την ιστορική πρωτεύουσα της Σαξονίας, τη Δρέσδη, που βρίσκεται στις όχθες του ποταμού Έλβα. Μεγαλοπρεπή κτίρια μπαρόκ αρχιτεκτονικής φανερώνουν την αίγλη του παρελθόντος. Ακολουθεί ξενάγηση στα σημαντικότερα αξιοθέατα της πόλης και χρόνος ελεύθερος στη διάθεσή σας. Επιστροφή στο Βερολίνο. Διανυκτέρευση
5η ημέρα: Βερολίνο – Αθήνα
Πρωινό στο ξενοδοχείο και στη συνέχεια μεταφορά στο αεροδρόμιο για την πτήση επιστροφής στην Αθήνα.
Τιμή συμμετοχής κατ’ άτομο HOTEL LEONARDO MITTE 4*
Early booking τιμές έως και 1μήνα πριν την αναχώρηση & για περιορισμένο αριθμό ατόμων Κατόπιν επιβάρυνση € 50 κατ’ άτομο | |||
Αναχωρήσεις | 2κλινο | 1κλινο | Παιδικό (2-11 ετών) |
31/07, 07,14,21/08 | € 690 | € 940 | € 640 |
Πτήσεις με Aegean Airlines
| |||
Αθήνα – Βερολίνο | α3 820 | 08.45 | 10.40 |
Βερολίνο – Αθήνα | Α3 821 | 11.30 | 15.15 |
Σημειώσεις:
Μέλος Συνδέσμου των εν Ελλάδι Τουριστικών και Ταξιδιωτικών Γραφείων
Proud Member of the Hellenic Association of Tourist & Travel Agencies
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies για να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες των cookies αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησής σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η αναγνώρισή σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπό μας και βοηθώντας την ομάδα μας να καταλάβει ποια τμήματα του ιστότοπου μας θεωρείτε πιο ενδιαφέροντα και χρήσιμα.
Το αυστηρώς απαραίτητο cookie θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένο ανά πάσα στιγμή, ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας για ρυθμίσεις cookie.
Εάν απενεργοποιήσετε αυτό το cookie, δεν θα μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας. Αυτό σημαίνει ότι κάθε φορά που επισκέπτεστε αυτόν τον ιστότοπο θα χρειαστεί να ενεργοποιήσετε ή να απενεργοποιήσετε ξανά τα cookies.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Google Analytics για τη συλλογή ανώνυμων πληροφοριών, όπως τον αριθμό επισκεπτών στον ιστότοπο και τις πιο δημοφιλείς σελίδες.
Η διατήρηση αυτού του cookie μας επιτρέπει να βελτιώσουμε τον ιστότοπό μας.
Παρακαλούμε ενεργοποιήστε πρώτα τα απολύτως απαραίτητα cookies ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας!
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί τα ακόλουθα πρόσθετα cookies:
(Αναφέρετε εδώ τα cookie που χρησιμοποιείτε στον ιστότοπο.)
Παρακαλούμε ενεργοποιήστε πρώτα τα απολύτως απαραίτητα cookies ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας!