+30 210 96 39 390
Επικοινωνήστε μαζί μας
Επικοινωνήστε μαζί μας
1η μέρα: Αθήνα – Βουδαπέστη
Συγκέντρωση στο αεροδρόμιο Ε. Βενιζέλος και αναχώρηση για την πρωτεύουσα των Μαγυάρων. Άφιξη και μεταφορά στο ξενοδοχείο. Υπόλοιπο της ημέρας στη διάθεσή σας, να κάνετε τη βόλτα σας στην περίφημη οδό Vaci Utca, να δοκιμάσετε τοπικά γλυκίσματα και να χαλαρώσετε πίνοντας τον καφέ σας στα φημισμένα Καφέ Gerbeaud & New York.
2η μέρα: Βουδαπέστη – Ξενάγηση πόλης
Πρωινό και ακολουθεί η ξενάγηση της πόλης από την Πέστη, με τη μεγάλη πλατεία των Ηρώων, και το εντυπωσιακό άγαλμα του αρχάγγελου Γαβριήλ, μια εντυπωσιακή κατασκευή, όπου «φιλοξενούνται» τα αγάλματα των βασιλιάδων της χώρας. Εν συνεχεία θα επισκεφθείτε τον Καθεδρικό Ναό του Αγ. Στεφάνου (δεν περιλαμβάνεται η είσοδος), τη μεγαλύτερη εκκλησία της Ουγγαρίας. Θα σας εντυπωσιάσει η εσωτερική διακόσμηση καθώς και το παρεκκλήσι του ναού. Έπειτα θα κατευθυνθείτε κατά μήκους του Δούναβη όπου θα θαυμάσετε τις όμορφες γέφυρες και θα φτάσετε στην πλευρά της Βούδας. Θα θαυμάσετε το Κάστρο, τον Πύργο των Ψαράδων και τον Ιστορικό Ναό του Αγ. Ματτία, που δεσπόζει στο Βόρειο τμήμα της συνοικίας του Κάστρου. Μετά το τέλος της ξενάγησης σας προτείνουμε να επισκεφθείτε τη Σκεπαστή Αγορά της πόλης.
3η μέρα: Βουδαπέστη – Ελεύθερη μέρα
Σήμερα η μέρα είναι στη διάθεσή σας, για να κάνετε τη βόλτα σας, στο πανέμορφο Ιστορικό κέντρο της Πέστης ή μπορείτε να επισκεφθείτε την πλούσια Πινακοθήκη, όπου φιλοξενούνται περιοδικές εκθέσεις και το Κοινοβούλιο με το πολύ ενδιαφέρον «εσωτερικό» του διάκοσμο, (απαιτείται έγκαιρη αγορά εισιτηρίου).
4η μέρα: Βουδαπέστη – Παραδουνάβια Χωριά (προαιρετική εκδρομή)
Πρόγευμα. Αναχώρηση για την όμορφη διαδρομή στην Καμπή του Δούναβη (προαιρετικά έξοδα ατομικά). Πρώτος σταθμός το χωριό των καλλιτεχνών, ο Αγ. Ανδρέας, με τα γραφικά σοκάκια και τα όμορφα τουριστικά καταστήματα, περιοχή που φημίζεται για τα καλά κρασιά. Συνεχίζουμε για το Βίσσεγκραντ, το ιστορικό αξιοθέατο της μαγευτικής Καμπής του Δούναβη. Από το άλλοτε λαμπρό και φημισμένο ανά την Ευρώπη βασιλικό ανάκτορό του, σώζονται μόνο λίγα ερείπια, η αναγεννησιακού ρυθμού επίσημη αυλή υποδοχής αναστηλώθηκε με βάση τα παλιά σχέδια. Ακολουθεί βόλτα στην πρώτη πρωτεύουσα της Ουγγαρίας, το Έστεργκομ. Θα διασχίσουμε την γέφυρα που ενώνει τις δύο όχθες του Δούναβη, την Ουγγαρία με την Σλοβακία, για να περάσουμε στην πόλη Στούροβο της Σλοβακίας, από όπου θα απολαύσουμε το θέαμα που προσφέρει ο Δούναβης και θα εντυπωσιαστούμε από τον Άγιο Στέφανο, φωτισμένο στον απέναντι λόφο της Ουγγαρίας. Επιστροφή το απόγευμα στη Βουδαπέστη.
5η μέρα: Βουδαπέστη – Αθήνα
Πρωινό στο ξενοδοχείο και χρόνος στη διάθεσή σας, μέχρι την ώρα της αναχώρησης για το αεροδρόμιο. Στη συνέχεια, μεταφορά στο αεροδρόμιο και πτήση επιστροφής για Αθήνα.
Τιμή συμμετοχής Κατ’ άτομο Early booking τιμές έως και 1 μήνα πριν την αναχώρηση. Κατόπιν + € 50 το άτομο | |||
Ξενοδοχείο | 2κλινο | 1κλινο | Παιδική τιμή (2-12 ετών) |
Mercure Korona Hotel 4* (Ιστορικό κέντρο)
| € 519 | € + 200 | € 469 |
Πτήσεις με Aegean Airlines | ||
A3 878 | Αθήνα – Βουδαπέστη | 14.30 – 15.30 |
Α3 879 | Βουδαπέστη – Αθήνα | 16.15 – 19.10
|
Μέλος Συνδέσμου των εν Ελλάδι Τουριστικών και Ταξιδιωτικών Γραφείων
Proud Member of the Hellenic Association of Tourist & Travel Agencies
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies για να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες των cookies αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησής σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η αναγνώρισή σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπό μας και βοηθώντας την ομάδα μας να καταλάβει ποια τμήματα του ιστότοπου μας θεωρείτε πιο ενδιαφέροντα και χρήσιμα.
Το αυστηρώς απαραίτητο cookie θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένο ανά πάσα στιγμή, ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας για ρυθμίσεις cookie.
Εάν απενεργοποιήσετε αυτό το cookie, δεν θα μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας. Αυτό σημαίνει ότι κάθε φορά που επισκέπτεστε αυτόν τον ιστότοπο θα χρειαστεί να ενεργοποιήσετε ή να απενεργοποιήσετε ξανά τα cookies.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Google Analytics για τη συλλογή ανώνυμων πληροφοριών, όπως τον αριθμό επισκεπτών στον ιστότοπο και τις πιο δημοφιλείς σελίδες.
Η διατήρηση αυτού του cookie μας επιτρέπει να βελτιώσουμε τον ιστότοπό μας.
Παρακαλούμε ενεργοποιήστε πρώτα τα απολύτως απαραίτητα cookies ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας!
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί τα ακόλουθα πρόσθετα cookies:
(Αναφέρετε εδώ τα cookie που χρησιμοποιείτε στον ιστότοπο.)
Παρακαλούμε ενεργοποιήστε πρώτα τα απολύτως απαραίτητα cookies ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας!