+30 210 96 39 390
Επικοινωνήστε μαζί μας
Επικοινωνήστε μαζί μας
1Η ΗΜΕΡΑ: Αναχώρηση 19:00 για το λιμάνι του ΠΕΙΡΑΙΑ, τακτοποίηση στο πλοίο και απόπλους για HΡΑΚΛΕΙΟ, διανυκτέρευση εν πλω.
2Η ΗΜΕΡΑ: Νωρίς το πρωί φθάνουμε στο λιμάνι του ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ και ξεκινάμε τη γνωριμία μας με το νησί από τον αρχαιολογικού χώρου της ΚΝΩΣΣΟΥ, την καρδιά του Μινωικού Πολιτισμού, όπου κατά την παράδοση ήταν η έδρα του βασιλιά Μίνωα, ενώ με τον χώρο του ανακτόρου της Κνωσού συνδέονται οι συναρπαστικοί μύθοι του Λαβύρινθου με το Μινώταυρο και του Δαίδαλου με τον Ίκαρο. Αμέσως μετά θα γνωρίσουμε το μεγαλύτερο ενυδρείο της Μεσογείου, Το ΕΝΥΔΡΕΙΟ της ΚΡΗΤΗΣ, που καταλαμβάνει έκταση 5.000τμ περίπου και είναι τμήμα του ευρύτερου κτιριακού συγκροτήματος του Θαλασσόκοσμου (ΕΛΚΕΘΕ Κρήτης) και φιλοξενεί και οργανισμούς μεγάλου μεγέθους (όπως καρχαρίες, σελάχια, τοννοειδή κ.α.). Αμέσως μετά θα έχουμε χρόνο για κολύμπι και γεύμα προαιρετικά στην περιοχή της Χερσονήσου. Nωρίς το απόγευμα θα τακτοποιηθούμε στο ξενοδοχείο μας στο κέντρο της πόλης του ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ. Ακολουθεί χρόνος ελεύθερος ξεκούραση και περιπάτους γνωριμίας με την πόλη. Δείπνο, διανυκτέρευση.
3Η ΗΜΕΡΑ: Πρωινό και επίσκεψη στη ΛΙΜΝΗ ΚΟΥΡΝΑ, μια μοναδική φυσική λίμνη που τροφοδοτείται από την πηγή Αμάτι και αποστραγγίζεται προς το ποταμό Δέλφινα, ενώ η απόστασή της από την θάλασσα είναι 2.5 km. Λίγο αργότερα θα επισκεφθούμε τους ΤΑΦΟΥΣ ΤΩΝ ΒΕΝΙΖΕΛΩΝ στο Ακρωτήρι, μέσα σε ένα μαγευτικό ‘Αλσος με μοναδική θέα. Καταλήγουμε στην πόλη των ΧΑΝΙΩΝ, την τοποθεσία όπου οι Μινωίτες έχτισαν την “Κυδωνία”. Από ανασκαφές που έγιναν σε διάφορες συνοικίες, όπως αυτή στο Καστέλι, έγινε γνωστό πως η περιοχή ήταν κατοικημένη από τη Νεολιθική εποχή. Χρόνος ελεύθερος για περιπάτους και γεύμα προαιρετικά στην παλαιά πόλη με το Βενετσάνικο λιμάνι. Αργά το απόγευμα επιστρέφουμε στο ξενοδοχείο μας στο ΗΡΑΚΛΕΙΟ, για δείπνο και διανυκτέρευση.
4Η ΗΜΕΡΑ: Μια ακόμη συναρπαστική μέρα με υπέροχα τοπία ξεκινά. Η διαδρομή μας μοναδική από το Κουρταλιώτικο φαράγγι μας οδηγεί στην υπέροχη παραλία ΔΑΜΝΟΝΙ. Παραμονή για κολύμπι η εναλλακτικά μετάβαση με πλοιάριο (έξοδα ατομικά) στην εξωτική παραλία και το φοινικόδασος της Πρέβελης. Επόμενος σταθμός η πόλη του ΡΕΘΥΜΝΟΥ, με τη Φορτέτσα και τα γραφικά δρομάκια της πόλης, που η ανατολίτικη επιρροή από την Τουρκοκρατία, συνδυάζεται με την ενετική αρχιτεκτονική της Αναγέννησης. Θα περπατήσουμε στα σοκάκια του ιστορικού κέντρου, για να συναντήσουμε πολλά ενετικά και τουρκικά μνημεία. Θα κλείσουμε ευχάριστα την ημέρα μας με την επίσκεψη στην ιστορική ΜΟΝΗ ΑΡΚΑΔΙΟΥ. Απέχει 23 χιλιόμετρα από την πόλη του Ρεθύμνου και η πρώτη ολοκληρωμένη φρουριακή μορφή της δημιουργήθηκε την τελευταία περίοδο της Ενετοκρατίας.Νωρίς το βράδυ καταλήγουμε και πάλι στο ξενοδοχείο μας στο Ηράκλειο, για δείπνο και διανυκτέρευση.
5Η ΗΜΕΡΑ: Πρωινό και αναχώρηση για τη γραφική ΕΛΟΥΝΤΑ και την περιοχή της ΠΛΑΚΑΣ, με μικρή στάση – επίσκεψη, στην ανδρική ΜΟΝΗ ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ, που είναι κτισμένη στο φαράγγι του Σεληνάρι. Με τουριστικό πλοιάριο (έξοδα ατομικά) θα φθάσουμε για να γνωρίσουμε το μαρτυρικό νησί της ΣΠΙΝΑΛΟΓΚΑ. Επιστροφή στην στην υπέροχη παραλία της ΠΛΑΚΑΣ για κολύμπι και γεύμα προαιρετικά. Νωρίς το απόγευμα θα επισκεφθούμε τον ΑΓΙΟ ΝΙΚΟΛΑΟ, για τον απογευματινό καφέ και περιπάτους γνωριμίας. Πορεία επιστροφής για την πόλη και το λιμάνι του Ηρακλείου, τακτοποίηση στο πλοίο για το ταξίδι της επιστροφής (21:00) προς το λιμάνι του Πειραιά, διανυκτέρευση εν πλώ.
6Η ΗΜΕΡΑ: ‘Αφιξη νωρίς το πρωί στο λιμάνι του ΠΕΙΡΑΙΑ και μεταφορά στην Αθήνα.
ΤΙΜΕΣ – ΠΑΡΟΧΕΣ (κατ’ άτομο)
σε Δίκλινο | Επιβάρυνση μονόκλινου | 3ο άτομο έως 12 ετών |
375€ | + 75€ | 235€ |
Για κρατήσεις έως 30/06/2024 και για περιορισμένο αριθμό θέσεων, παρέχετε έκπτωση στους ενήλικες 25€ ανά άτομο |
KAMΠΙΝΕΣ ΠΛΟΙΩΝ:
Όσοι εκδρομείς επιθυμούν άλλη κατηγορία καμπίνας από αυτή του κοστολογίου, εφόσον ελεγχθεί η διαθεσιμότητα, υπάρχουν οι πιο κάτω άνα άτομο επιβαρύνσεις:
Τιμές ανά άτομο με επιστροφή / ΠΕΙΡΑΙΑΣ – ΚΡΗΤΗ – ΠΕΙΡΑΙΑΣ | |||
Τύπος καμπίνας | Ονομασία | Τιμή | |
Α2 | 2κλινη Εξωτερική | 80€ | |
ΑΒ2 | 2κλινη Εσωτερική | 60€ | |
Α3 | 3κλινη Εξωτερική | 25€ | |
Α4 | 4κλινη Εξωτερική |
Μέλος Συνδέσμου των εν Ελλάδι Τουριστικών και Ταξιδιωτικών Γραφείων
Proud Member of the Hellenic Association of Tourist & Travel Agencies
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies για να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες των cookies αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησής σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η αναγνώρισή σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπό μας και βοηθώντας την ομάδα μας να καταλάβει ποια τμήματα του ιστότοπου μας θεωρείτε πιο ενδιαφέροντα και χρήσιμα.
Το αυστηρώς απαραίτητο cookie θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένο ανά πάσα στιγμή, ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας για ρυθμίσεις cookie.
Εάν απενεργοποιήσετε αυτό το cookie, δεν θα μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας. Αυτό σημαίνει ότι κάθε φορά που επισκέπτεστε αυτόν τον ιστότοπο θα χρειαστεί να ενεργοποιήσετε ή να απενεργοποιήσετε ξανά τα cookies.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Google Analytics για τη συλλογή ανώνυμων πληροφοριών, όπως τον αριθμό επισκεπτών στον ιστότοπο και τις πιο δημοφιλείς σελίδες.
Η διατήρηση αυτού του cookie μας επιτρέπει να βελτιώσουμε τον ιστότοπό μας.
Παρακαλούμε ενεργοποιήστε πρώτα τα απολύτως απαραίτητα cookies ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας!
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί τα ακόλουθα πρόσθετα cookies:
(Αναφέρετε εδώ τα cookie που χρησιμοποιείτε στον ιστότοπο.)
Παρακαλούμε ενεργοποιήστε πρώτα τα απολύτως απαραίτητα cookies ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας!