+30 210 96 39 390
Επικοινωνήστε μαζί μας
Επικοινωνήστε μαζί μας
1Η ΗΜΕΡΑ: ΑΘΗΝΑ – ΠΑΤΡΑ: Αναχώρηση για το νέο λιμάνι της ΠΑΤΡΑΣ, τακτοποίηση στο πλοίο και απόπλους για ΑΝΚΟΝΑ, διανυκτέρευση εν πλώ.
2Η ΗΜΕΡΑ: ΑΝΚΟΝΑ – ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ ( ΜΟΝΤΕΚΑΤΙΝΙ ): Άφιξη στο λιμάνι της ΑΝΚΟΝΑ και άμεση αναχώρηση για ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ, με ενδιάμεση στάση, διανυκτέρευση.
3Η ΗΜΕΡΑ: ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ – ΠΙΖΑ: Μετά το πρωινό θα επισκεφθούμε την πόλη της Αναγέννησης για να δούμε και να θαυμάσουμε, μεταξύ άλλων τον Καθεδρικό ναό της Παναγίας των Λουλουδιών, το Βαπτιστήριο, την πλατεία Ντέλλα Σινιορία, το Παλάτσο Βέκκιο – σημερινό δημαρχείο, την εκκλησία Σάντα Κρότσε στην ομώνυμη πλατεία, γοτθικής αρχιτεκτονικής που δίκαια βρίσκεται υπό την προστασία της ΟΥΝΕΣΚΟ και την παλαιότερη γέφυρα του ‘Αρνο, το Πόντε Βέκκιο. Επόμενος σταθμός η περιοχή της δυτικής ΤΟΣΚΑΝΗΣ και η πόλη της ΠΙΖΑΣ, με τον πασίγνωστο ομώνυμο πύργο, που είναι ένα από τα κτίρια που υψώνονται στον κήπο της < αυλής των θαυμάτων >, καθώς επίσης το ΝΤΟΥΟΜΟ και το ΒΑΠΤΙΣΤΗΡΙ. Νωρίς το βράδυ επιστρέφουμε στο ξενοδοχείο μας, χρόνος ελεύθερος, δείπνο, διανυκτέρευση
4Η ΗΜΕΡΑ: ΣΑΝ ΤΖΙΜΙΝΙΑΝΟ – ΣΙΕΝΑ: Πρωινή αναχώρηση για το < ΜΑΝΧΑΤΑΝ ΤΟΥ ΜΕΣΑΙΩΝΑ >, τη γραφική κωμόπολη SAN GIMIGNANO. Ψηλοί αγέρωχοι πύργοι μας καλωσορίζουν από μακριά δίνοντας στο Σαν Τζιμινιάνο μια παραμυθένια όψη. Η πόλη των όμορφων πύργων, είναι μία από τις πιο καλοδιατηρημένες της Τοσκάνης. Στον ουρανό της υψώνονται οι εντυπωσιακοί πύργοι του 13ου αιώνα, από τους 76 που υπήρχαν, σήμερα σώζονται οι 14. Ακολουθεί επίσκεψη στη μεσαιωνική ΣΙΕΝΑ, με αγέρωχα αρχοντικά, στενά καλντερίμια, ήσυχες πλατείες και εκκλησίες μαυρισμένες από τον χρόνο, όλα μέσα σε ένα κάδρο από καλοφτιαγμένα τείχη και στερεούς πύργους. Έντεκα δρόμοι οδηγούν στην πανέμορφη Πιάτσα Ντελ Κάμπο, την κεντρική πλατεία της πόλης, που πλαισιώνεται από το υπέροχο Δημαρχείο. Εντυπωσιακός και ο Καθεδρικός ναός με το αριστουργηματικό δάπεδο, τα περίτεχνα ξυλόγλυπτα και τις μοναδικές τοιχογραφίες του. Το απόγευμα επιστρέφουμε στο ξενοδοχείο μας, χρόνος ελεύθερος, δείπνο, διανυκτέρευση.
5Η ΗΜΕΡΑ: ΙΤΑΛΙΚΗ ΡΙΒΙΕΡΑ – LA SPEZIA (CINQUE TERRE): Πρωινό και αναχώρηση για να εξερευνήσουμε την περιοχή ΤΣΙΝΚΟΥΕ ΤΕΡΡΕ. Η περιοχή των πέντε χωριών, οι < ΠΕΝΤΕ ΓΑΙΕΣ> όπως μεταφράζεται, είναι μια βραχώδης παραλιακή ζώνη, με πέντε μικρά χωριά ( RIOMAGGIORE, MANAROLA, CORNIGLIA, VERNAZZA και MONTEROSSO), ασύγκριτης ομορφιάς χτισμένα στα απόκρημνα βράχια της Λυγηρίας στην Ιταλική Ριβιέρα. Aπό τη ΛΑ ΣΠΕΤΣΙΑ θα επιβιβασθούμε σε πλοιάριο και θα φθάσουμε στο ΠΟΡΤΟ ΒΕΝΕΡΕ, νοτιοδυτικά του κόλπου των ποιητών, για να συνεχίσουμε την κρουαζιέρα μας και να απολαύσουμε μοναδικά τοπία και εικόνες από τη μαγευτική αυτή περιοχή. Σε δύο από τα πανέμορφα αυτά χωριά ( VERNAZZA & MONTEROSSO) θα κάνουμε ανάλογες στάσεις για φαγητό και καφέ και στη συνέχεια με τοπικό τρένο που ενώνει τα χωριά, θα φθάσουμε στο ΛΕΒΑΝΤΟ, όπου θα μας περιμένει το πούλμαν για την επιστροφή μας στο ξενοδοχείο, για δείπνο και διανυκτέρευση.
6Η ΗΜΕΡΑ: ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ – ΑΝΚΟΝΑ: Πολύ νωρίς το πρωί ξεκινάμε για το λιμάνι της ΑΝΚΟΝΑ, τακτοποίηση στο πλοίο, απόπλους για ΠΑΤΡΑ, διανυκτέρευση εν πλώ.
7Η ΗΜΕΡΑ: ΠΑΤΡΑ – ΑΘΗΝΑ: ‘Αφιξη στο λιμάνι της ΠΑΤΡΑΣ και πορεία επιστροφής για Αθήνα, με ενδιάμεση στάση.
ΤΙΜΕΣ – ΠΑΡΟΧΕΣ (κατ’ άτομο)
σε Δίκλινο | Επιβάρυνση Μονόκλινου Δωματίου | 3ο άτομο εώς 12 ετών |
580€ | + 245€ | 520€ |
ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ:
KAMΠΙΝΕΣ ΠΛΟΙΩΝ:
Για τις περιπτώσεις που είναι εφικτή η αναβάθμιση της καμπίνας, υπάρχουν οι παρακάτω επιβαρύνσεις:
Τιμές ανά άτομο με επιστροφή / ΕΛΛΑΔΑ – ΙΤΑΛΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ | |||
Τύπος καμπίνας | Ονομασία | Τιμή | |
ΑΒ2 | 2κλινη Εσωτερική | 65€ | |
Α2 | 2κλινη Εξωτερική | 85€ | |
ΑΒ3 | 3κλινη Εσωτερική | 45€ | |
Α3 | 3κλινη Εξωτερική | 65€ | |
Α4 | 4κλινη Εξωτερική | 35€ |
Μέλος Συνδέσμου των εν Ελλάδι Τουριστικών και Ταξιδιωτικών Γραφείων
Proud Member of the Hellenic Association of Tourist & Travel Agencies
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies για να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες των cookies αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησής σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η αναγνώρισή σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπό μας και βοηθώντας την ομάδα μας να καταλάβει ποια τμήματα του ιστότοπου μας θεωρείτε πιο ενδιαφέροντα και χρήσιμα.
Το αυστηρώς απαραίτητο cookie θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένο ανά πάσα στιγμή, ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας για ρυθμίσεις cookie.
Εάν απενεργοποιήσετε αυτό το cookie, δεν θα μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας. Αυτό σημαίνει ότι κάθε φορά που επισκέπτεστε αυτόν τον ιστότοπο θα χρειαστεί να ενεργοποιήσετε ή να απενεργοποιήσετε ξανά τα cookies.
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Google Analytics για τη συλλογή ανώνυμων πληροφοριών, όπως τον αριθμό επισκεπτών στον ιστότοπο και τις πιο δημοφιλείς σελίδες.
Η διατήρηση αυτού του cookie μας επιτρέπει να βελτιώσουμε τον ιστότοπό μας.
Παρακαλούμε ενεργοποιήστε πρώτα τα απολύτως απαραίτητα cookies ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας!
Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί τα ακόλουθα πρόσθετα cookies:
(Αναφέρετε εδώ τα cookie που χρησιμοποιείτε στον ιστότοπο.)
Παρακαλούμε ενεργοποιήστε πρώτα τα απολύτως απαραίτητα cookies ώστε να μπορέσουμε να αποθηκεύσουμε τις προτιμήσεις σας!